Całun jest kawałkiem tkaniny z bisioru o rozmiarach około 17 na 24 centymetry umieszczonym pomiędzy dwoma szybami i oprawionym w zdobione ramy. Prawdopodobnie tkanina miała nieco większe rozmiary, obecnie ma rozmiary ludzkiej twarzy. W ciągu wieków zewnętrzne fragmenty odcinano, przeznaczając je na relikwie (podobnie było z tkaniną Całunu Turyńskiego).


Oblicze, widoczne prześwity i odbicia, wewnętrzna ramka ze śladami działalności korników, rama zewnętrzna zdobiona emblematami męki (kogut, młotek i kleszcze, drabina, gwoździe, bicze rzymskie, kości do gry). W rogach kamienie szlachetne.

Nie zawsze całun był eksponowany w ten sposób - był również składany zarówno wzdłuż (jeden raz) jak i w poprzek (trzykrotnie), jest to wyraźnie widoczne w postaci jaśniejszych linii.

Obraz oglądany pod światło jest praktycznie niewidoczny, kolorystyka ujawnia się gdy patrzymy na niego pod kątem. Kolory zmieniają się, wystarczy zmienić położenie obserwatora o kilka milimetrów by zobaczyć inną paletę barw.


Oblicze widziane na tle okna


Oblicze oglądane pod różnymi kątami

Na płótno można patrzeć zarówno od strony ołtarza, jak i z drugiej strony po przejściu schodkami. Sam relikwiarz jest umieszczony w dodatkowej, szklanej szkatule jednakże odległość od szyby do płótna nie przekracza 40 centymetrów co daje możliwość prawie bezpośredniego kontaktu z Obliczem.


Rewers Oblicza

Warunki do fotografowania są trudne. Słabe oświetlenie wymusza długie czasy naświetlania i zmniejsza głębię ostrości. Szyba szkatuły jest pokryta odbiciami rąk modlących się ludzi. Jednak żadna fotografia nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z niezwykłą relikwią.


Plamy rąk i czół ludzi

Tkanina była wielokrotnie przycinana, pozostał tylko sam obrys głowy. W prawym górnym i lewym górnym rogu widoczne są wstawki z jedwabiu wykonane po to, aby zachować prostokątny format obrazu. Mają one jednakże zupełnie inną niż oryginał strukturę i przepuszczają mniej światła.


Wstawki jedwabne

W górnej części czoła jest widoczny charakterystyczny kosmyk włosów - ten szczegół można odnaleźć na wielu średniowiecznych przedstawieniach Chrystusa.


Kosmyk włosów na czole

Jak wykazały badania obszary ukazujące źrenice oczu wykazały znaczny stopień zwęglenia włókien bisioru. Inne miejsca tkaniny nie wykazują obecności jakichkolwiek barwników czy farb.


Zwęglone obszary tkaniny

Tkanina jest niezwykle delikatna, tkana ręcznie. Do dziś nie wyjaśniono w jaki sposób powstał na niej wizerunek.


Delikatna struktura materiału